| Manufacturer Part Number | CB181F-80 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Available Quantity | 128120 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CIR BRKR 80A AUTO RESET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB181F-80.pdf |
| Part Number | CB181F-80 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | Thermal |
| Current Rating | 80A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 30V |
| Number of Poles | 1 |
| Actuator Type | Automatic Reset |
| Illumination | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB181F-80 |
QY Components have the best price for CB181F-80, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB181F-80, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB181F-80, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Circuit Breakers components. You can also buy other parts of Eaton and Circuit Breakers from us. Such as BK/GLD-5, 20D27, 25D27, 10D27Q, BK/GMT-3-X, 20D27Q, 25D27Q, F03A125V20A, GMT-1/2A, GMT-1/4A 4230-T130-K0DE-8A, 184080F-03-1, R15-2-20.0A-40412-3-V, R15-2-5.00A-40412-1-V, R15-62-10.0A-R06CV-V, R15-62-15.0A-R06CV-V, R15-62-5.00A-R06CV-V, R15-69-1.00A-B06EV, T11-4-2.50A-02-11AL-V, T11-62F-7.50A-01-11AL-V.
Buy Eaton CB181F-80 with us, save your time and money.