| Manufacturer Part Number | CB185P-100 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Available Quantity | 65070 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CIR BRKR 100A PUSH-RESET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB185P-100.pdf |
| Part Number | CB185P-100 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | Thermal |
| Current Rating | 100A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 48V |
| Number of Poles | 1 |
| Actuator Type | Push to Reset |
| Illumination | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB185P-100 |
QY Components have the best price for CB185P-100, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB185P-100, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB185P-100, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Circuit Breakers components. You can also buy other parts of Eaton and Circuit Breakers from us. Such as JJS-25V, 100NHG01BI-400, 125NHG01BI-400, 160NHG01BI-400, 80NHG01BI-400, 170M1364, 170M1414, 170M0211, 15KB80, 170M0212 R11-61-3.00A-B01CH-V, R11-61-3.00A-W06CH-V, R11-61-4.00A-B01CH-V, R11-61-5.00A-B01CH-V, R11-61-6.00A-B01CH-V, R11-61-6.00A-W06CH-V, R11-62-13.0A-R02CH-V, R11-62-15.0A-R06CH-V, R11-62-20.0A-B02CV-V, R11-62-4.00A-B01IV-V.
Buy Eaton CB185P-100 with us, save your time and money.