| Manufacturer Part Number | CL6K4-G |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Product Category | PMIC - LED Drivers |
| Available Quantity | 68990 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | IC LED DRVR LIN DIM 100MA TO252 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CL6K4-G.pdf |
| Part Number | CL6K4-G |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Type | Linear |
| Topology | - |
| Internal Switch(s) | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Supply (Min) | 6.5V |
| Voltage - Supply (Max) | 90V |
| Voltage - Output | 4 V ~ 90 V |
| Current - Output / Channel | 100mA |
| Frequency | - |
| Dimming | PWM |
| Applications | Lighting, Signage |
| Operating Temperature | -40°C ~ 119°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Supplier Device Package | TO-252, (D-Pak) |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CL6K4-G |
QY Components have the best price for CL6K4-G, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CL6K4-G, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CL6K4-G, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Microchip Technology all series PMIC - LED Drivers components. You can also buy other parts of Microchip Technology and PMIC - LED Drivers from us. Such as ATF750C-10PC, ATF750C-10PI, ATF750C-10SC, ATF750C-10SI, ATF750C-15JI, ATF750C-15PI, ATF750C-15SI, ATF750C-7JC, ATF750C-7PC, ATF750C-7SC MAX16800ATE+, MAX6978AUE+, LTC3490ES8#PBF, MAX16823AUE+, MP3394EF-LF, LT3799EMSE-1#PBF, 1378, MAX6947ATE+, LT3486EFE#PBF, MAX16838ATP+.
Buy Microchip Technology CL6K4-G with us, save your time and money.