| Manufacturer Part Number | RL0607-221-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Available Quantity | 177580 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FIXED IND 220UH 423MA 1.1 OHM TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | RL0607-221-R.pdf |
| Part Number | RL0607-221-R |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Obsolete |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 220µH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating | 423mA |
| Current - Saturation | 320mA |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 1.1 Ohm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 3MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 10kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.224" Dia (5.70mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.287" (7.30mm) |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | RL0607-221-R |
QY Components have the best price for RL0607-221-R, we only sell genuine parts.
If you would like to buy RL0607-221-R, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for RL0607-221-R, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Fixed Inductors components. You can also buy other parts of Eaton and Fixed Inductors from us. Such as 25D27Q, F03A125V20A, GMT-1/2A, GMT-1/4A, GMT-10A, GMT-1-1/2A, GMT-1-1/3A, GMT-12A, GMT-15A, GMT-18/100A LQM21PN1R0MEHD, MLF1005G2R2JT000, LQH2MPN100MGRL, LQH2MPN220MGRL, SRN2512-2R2M, SRN2512-1R5M, NRS4012T4R7MDGJ, NRS4012T150MDGJ, MLF1608A4R7JTD25, MLF1608DR56JTD25.
Buy Eaton RL0607-221-R with us, save your time and money.