| Manufacturer Part Number | RP1005S-100-F |
|---|---|
| Manufacturer | Susumu |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 117670 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 10 OHM 1% 1/6W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | RP1005S-100-F.pdf |
| Part Number | RP1005S-100-F |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Obsolete |
| Resistance | 10 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.167W, 1/6W |
| Composition | Metal Film |
| Features | - |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.018" (0.45mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | RP1005S-100-F |
QY Components have the best price for RP1005S-100-F, we only sell genuine parts.
If you would like to buy RP1005S-100-F, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for RP1005S-100-F, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Susumu all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Susumu and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as RG3216P-3010-D-T5, RG3216P-3090-D-T5, RG3216P-3160-D-T5, RG3216P-3240-D-T5, RG3216P-3320-D-T5, RG3216P-3400-D-T5, RG3216P-3480-D-T5, RG3216P-3570-D-T5, RG3216P-3650-D-T5, RG3216P-3740-D-T5 AF0402FR-07392RL, AF0402FR-0739K2L, AF0402FR-0739KL, AF0402FR-073K01L, AF0402FR-073K09L, AF0402FR-073K24L, AF0402FR-073K32L, AF0402FR-073K3L, AF0402FR-073K48L, AF0402FR-073K4L.
Buy Susumu RP1005S-100-F with us, save your time and money.