| Manufacturer Part Number | SDA006-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Product Category | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity | 57480 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | DIODE SW 75V 200MW SOT-363 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | SDA006-7.pdf |
| Part Number | SDA006-7 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Diode Type | Three Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 75V |
| Current - Average Rectified (Io) | 215mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 150mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2.5µA @ 75V |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Supplier Device Package | SOT-363 |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | SDA006-7 |
QY Components have the best price for SDA006-7, we only sell genuine parts.
If you would like to buy SDA006-7, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for SDA006-7, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Diodes Incorporated all series Diodes - Bridge Rectifiers components. You can also buy other parts of Diodes Incorporated and Diodes - Bridge Rectifiers from us. Such as AP9101CAK6-BSTRG1, AP9101CAK6-BTTRG1, AP9101CAK6-BUTRG1, AP9101CAK6-BWTRG1, AP9101CAK6-BXTRG1, AP9101CAK6-BYTRG1, AP9101CAK6-BZTRG1, AP9101CAK6-CATRG1, AP9101CAK6-CBTRG1, AP9101CAK6-CCTRG1 M5060TB1200, M5060TB1400, M50100SB400, DB107TB, KBP206GTB, KBP210GTB, DBL106G C1G, DBL107G C1G, DF206-G, UG6KB100TB.
Buy Diodes Incorporated SDA006-7 with us, save your time and money.