| Manufacturer Part Number | SDB154-TP |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Co |
| Product Category | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity | 42980 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | DIODE BRIDGE 1.5A 400V SDB-1 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | SDB154-TP.pdf |
| Part Number | SDB154-TP |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 400V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1.5A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-SMD, Gull Wing |
| Supplier Device Package | SDB-1 |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | SDB154-TP |
QY Components have the best price for SDB154-TP, we only sell genuine parts.
If you would like to buy SDB154-TP, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for SDB154-TP, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Micro Commercial Co all series Diodes - Bridge Rectifiers components. You can also buy other parts of Micro Commercial Co and Diodes - Bridge Rectifiers from us. Such as P6KE39CA-TP, P6KE150A-TP, ESDBV5V0AE1-TP, ESDBL5V0AE1-TP, P6KE220A-TP, P6KE440A-TP, P6KE510A-TP, SAC8.5-TP, SAC12-TP, 1.5KE15CA-TP DF04SA-E3/77, SBS25 REG, KBP10M-BP, 3N254-E4/51, 2KBP01M-E4/51, Z4GP208-HF, GBU4A-BP, 3KBP04M-E4/51, GBPC102-E4/51, GBU10G-BP.
Buy Micro Commercial Co SDB154-TP with us, save your time and money.