| Manufacturer Part Number | SDR2207-R80ML |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Available Quantity | 84960 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FIXED IND 800NH 16A 2.8 MOHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | SDR2207-R80ML.pdf |
| Part Number | SDR2207-R80ML |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 800nH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 16A |
| Current - Saturation | 35A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 2.8 mOhm Max |
| Q @ Freq | 30 @ 5MHz |
| Frequency - Self Resonant | 102MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.307" (7.80mm) |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | SDR2207-R80ML |
QY Components have the best price for SDR2207-R80ML, we only sell genuine parts.
If you would like to buy SDR2207-R80ML, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for SDR2207-R80ML, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Bourns Inc. all series Fixed Inductors components. You can also buy other parts of Bourns Inc. and Fixed Inductors from us. Such as TIC126N-S, CR0402-FX-1300GLF, TIC106D-S, TIC108D-S, TIC116D-S, TIC106M-S, TIC108M-S, TIC116S-S, TIC126S-S, TIC106S-S LQW18ANR10J00D, LQW18AN33NJ00D, LQW18AN22NJ00D, MLZ1608M100WT000, LQW18AN47NJ00D, 744784147A, LQW15AN3N3D10D, LQW15AN5N6C10D, LQW15AN2N2C10D, MLZ2012M1R0HT000.
Buy Bourns Inc. SDR2207-R80ML with us, save your time and money.