| Manufacturer Part Number | SE9402 |
|---|---|
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity | 468005 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | TRANS PNP BIPOLAR TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | SE9402.pdf |
| Part Number | SE9402 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Obsolete |
| Transistor Type | PNP - Darlington |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 10A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 100V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2.5V @ 150mA, 7.5A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 200µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 7.5A, 3V |
| Power - Max | 70W |
| Frequency - Transition | - |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | SE9402 |
QY Components have the best price for SE9402, we only sell genuine parts.
If you would like to buy SE9402, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for SE9402, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Central Semiconductor Corp all series Transistors - Bipolar (BJT) - Single components. You can also buy other parts of Central Semiconductor Corp and Transistors - Bipolar (BJT) - Single from us. Such as 3SMC7.5CA TR13, 3SMC9.0CA TR13, 3SMC13A TR13, 3SMC12CA TR13, 3SMC8.0CA TR13, CMOTVS5V7 TR, CFTVS5V0BULC, CFTVS5V0LC TR, CFTVS3V3B TR, 1SMB170CA TR13 DSC2501R0L, CMPTA56 TR, BC856BT TR, BC846BT TR, BC817SUE6327HTSA1, CMPT6517 TR, DPLS320A-7, FMMT551TA, 2SA2153-TD-E, CMPT6429 TR.
Buy Central Semiconductor Corp SE9402 with us, save your time and money.