| Manufacturer Part Number | SL34AFL-TP |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Co |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity | 135630 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | 3A,40V,SCHOTTKY,DO-221AC PACKAGE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | SL34AFL-TP.pdf |
| Part Number | SL34AFL-TP |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Diode Type | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 450mV @ 3A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 40V |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads |
| Supplier Device Package | DO-221AC (SMA-FL) |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | SL34AFL-TP |
QY Components have the best price for SL34AFL-TP, we only sell genuine parts.
If you would like to buy SL34AFL-TP, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for SL34AFL-TP, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Micro Commercial Co all series Diodes - Rectifiers - Single components. You can also buy other parts of Micro Commercial Co and Diodes - Rectifiers - Single from us. Such as SMBJ22CA-TP, SMBJ400A-TP, SMAJ54A-TP, SMAJ16A-TP, SMAJ100CA-TP, SMAJ36CA-TP, SMAJ58CA-TP, SMAJ15CA-TP, SMAJ45A-TP, P4KE400A-TP CDBA3150-HF, HER303G-TP, PMLL4448,115, PMLL4448,135, CD214A-B1100LF, CD214A-B260LF, SK34AFL-TP, SK36AFL-TP, SD103B-F, S3J-TP.
Buy Micro Commercial Co SL34AFL-TP with us, save your time and money.