| Manufacturer Part Number | SMP2-YC |
|---|---|
| Manufacturer | Bivar Inc. |
| Product Category | LED Indication - Discrete |
| Available Quantity | 81340 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | LED YELLOW CLEAR 2PLCC SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | SMP2-YC.pdf |
| Part Number | SMP2-YC |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Obsolete |
| Color | Yellow |
| Configuration | - |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 16mcd |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 585nm |
| Wavelength - Peak | - |
| Features | - |
| Package / Case | 2-PLCC |
| Supplier Device Package | 2-PLCC |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W |
| Height (Max) | 2.00mm |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | SMP2-YC |
QY Components have the best price for SMP2-YC, we only sell genuine parts.
If you would like to buy SMP2-YC, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for SMP2-YC, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Bivar Inc. all series LED Indication - Discrete components. You can also buy other parts of Bivar Inc. and LED Indication - Discrete from us. Such as 5SUOC-F, 3BC-3-R/Y, 3BC-3-Y/G, 3PGD-F, 3PGC-201-S, R3BC, R4PGD, R5PGD, 5BC-3, 5BC-3-A/G-F SM0805GC, SM0603GC, SML-LX23SYC-TR, ASMT-UWB1-NX302, AA2810ASES/J3, LW A67C-T2U2-5K8L-Z, HSMW-C191, 5973901830F, QBLP677-RGB (HIGH BRIGHT), APTD1608SEC/J3.
Buy Bivar Inc. SMP2-YC with us, save your time and money.