| Manufacturer Part Number | SDR1030-221K |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Available Quantity | 21550 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FIXED IND 220UH 460MA 1.15 OHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | SDR1030-221K.pdf |
| Part Number | SDR1030-221K |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 220µH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating | 460mA |
| Current - Saturation | 480mA |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 1.15 Ohm Max |
| Q @ Freq | 23 @ 796kHz |
| Frequency - Self Resonant | 6.2MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.130" (3.30mm) |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | SDR1030-221K |
QY Components have the best price for SDR1030-221K, we only sell genuine parts.
If you would like to buy SDR1030-221K, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for SDR1030-221K, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Bourns Inc. all series Fixed Inductors components. You can also buy other parts of Bourns Inc. and Fixed Inductors from us. Such as 9EL2, TISP4219H3BJR, TISP4C395H3BJR-S, CG0402MLA-14LG, CG0402MLE-18G, CG0603MLA-5.5ME, CG0603MLA-18KE, CG0603MLD-12E, CG0603MLE-18E, CG0603MLA-26KE PE-53822NL, B82559A0203A019, SH150S-1.00-54, PE-53145NL, 8532R-28L, 8532R-29L, M27/370-25, M27/370-32, M27/370-49, IHLP6767GZERR82M11.
Buy Bourns Inc. SDR1030-221K with us, save your time and money.