| Manufacturer Part Number | TPC-15 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity | 14140 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FUSE RECTANGULAR 15A 80VDC BLADE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | TPC-15.pdf |
| Part Number | TPC-15 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Fuse Type | Rectangular |
| Current Rating | 15A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 80V |
| Response Time | - |
| Applications | Telecom |
| Features | Indicating |
| Class | - |
| Approvals | CE, UR |
| Operating Temperature | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100kA |
| Mounting Type | Holder |
| Package / Case | Blade Type, Module |
| Size / Dimension | 1.846" L x 0.547" W x 1.824" H (46.89mm x 13.89mm x 46.34mm) |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | TPC-15 |
QY Components have the best price for TPC-15, we only sell genuine parts.
If you would like to buy TPC-15, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for TPC-15, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Electrical, Specialty Fuses components. You can also buy other parts of Eaton and Electrical, Specialty Fuses from us. Such as MLVA06V26C100, B0810-2R5105-R, HV0810-2R7105-R, B0510-2R5224-R, HV0820-2R7305-R, B1010-2R5155-R, HV1020-2R7505-R, HB0830-2R5605-R, HB1030-2R5106-R, HV1030-2R7106-R FNM-3, FNM-30, 0305.160H, FNM-1, 0SLC050.T, C10M4, 0SPF002.T, 0SPF012.T, 0SPF012.H, 0KLK006.T.
Buy Eaton TPC-15 with us, save your time and money.