| Manufacturer Part Number | CB181F-135 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Available Quantity | 117490 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CIR BRKR 135A AUTO RESET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB181F-135.pdf |
| Part Number | CB181F-135 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | Thermal |
| Current Rating | 135A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 30V |
| Number of Poles | 1 |
| Actuator Type | Automatic Reset |
| Illumination | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB181F-135 |
QY Components have the best price for CB181F-135, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB181F-135, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB181F-135, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Circuit Breakers components. You can also buy other parts of Eaton and Circuit Breakers from us. Such as 6D27R, KAW-A-35, JJN-60L, FNQ-1/8, FNQ-2/10, FNQ-3/10, FNQ-4/10, FNQ-R-4-1/2, HBP-80, FNQ-2-1/4 W31-X2M1G-50, 4430.2303, 4430.2302, 3120-F321-P7T1-W01D-20A, 3120-F321-P7T1-W01D-5A, PP21-2-10.0A-OC-V, 2907655, 9926252002, 3120-F321-P7T1-W02D-1A, W31-X2M1G-2.
Buy Eaton CB181F-135 with us, save your time and money.