| Manufacturer Part Number | CH0402-100RGFPA |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay Sfernice |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 117390 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES 100 OHM 2% 1/20W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CH0402-100RGFPA.pdf |
| Part Number | CH0402-100RGFPA |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 100 Ohms |
| Tolerance | ±2% |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Composition | Thin Film |
| Features | - |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.025" (0.63mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CH0402-100RGFPA |
QY Components have the best price for CH0402-100RGFPA, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CH0402-100RGFPA, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CH0402-100RGFPA, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Vishay Sfernice all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Vishay Sfernice and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as VJ1206Y123MXAAP, VJ1206Y123MXAMP, VJ1206Y123MXBAP, VJ1206Y123MXBMP, VJ1206Y153MXAAP, VJ1206Y153MXAMP, VJ1206Y183MXAAP, VJ1206Y183MXAMP, VJ1206Y223MXAAP, VJ1206Y223MXAMP ERJ-1GEF1182C, RMCF0603FT33R2, RMCF0402FT15R8, MCR10ERTF9092, RC0603FR-0793R1L, RC1005J513CS, RC0805FR-0776R8L, RMCF1206JT15M0, RMCF0805FT69K8, AC0805FR-07300KL.
Buy Vishay Sfernice CH0402-100RGFPA with us, save your time and money.