| Manufacturer Part Number | CH0402-150RGFPA |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay Sfernice |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 122060 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES 150 OHM 2% 1/20W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CH0402-150RGFPA.pdf |
| Part Number | CH0402-150RGFPA |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 150 Ohms |
| Tolerance | ±2% |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Composition | Thin Film |
| Features | - |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.025" (0.63mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CH0402-150RGFPA |
QY Components have the best price for CH0402-150RGFPA, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CH0402-150RGFPA, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CH0402-150RGFPA, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Vishay Sfernice all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Vishay Sfernice and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as GA0805Y183KBCBT31G, GA0805Y183MBCBT31G, S330J29SL0P63K5R, S330J29SL0P6TK5R, S330J29SL0P6UK5R, S470J29SL0P6TK5R, S470J29SL0P6UK5R, S470K29SL0P63K5R, S470K29SL0P6TK5R, S470K29SL0P6UK5R RT0603DRD0743KL, LTR18EZPF1101, RT0603DRD07390RL, LTR18EZPF6811, RT0603DRD0710K2L, KTR10EZPF3161, RT0603DRD078K66L, RT0603DRD076K34L, RT0603DRD07330RL, KTR10EZPF15R0.
Buy Vishay Sfernice CH0402-150RGFPA with us, save your time and money.