| Manufacturer Part Number | CHP1-100-R250-F-7 |
|---|---|
| Manufacturer | TT Electronics/IRC |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 182250 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES 0.25 OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CHP1-100-R250-F-7.pdf |
| Part Number | CHP1-100-R250-F-7 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Resistance | 250 mOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 1W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) |
| Supplier Device Package | 2512 |
| Size / Dimension | 0.079" Dia x 0.251" L (2.01mm x 6.38mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.090" (2.29mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CHP1-100-R250-F-7 |
QY Components have the best price for CHP1-100-R250-F-7, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CHP1-100-R250-F-7, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CHP1-100-R250-F-7, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of TT Electronics/IRC all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of TT Electronics/IRC and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as HM66A-0315100MLF13, HM66A-0315120MLF13, HM66A-0315150MLF13, HM66A-0315180MLF13, HM66A-0315220MLF13, HM66A-0315330MLF13, HM66A-03182R2NLF13, HM66A-03183R3NLF13, HM66A-03184R7NLF13, HM66A-03185R6NLF13 73L1R91J, 73L3R10G, 73L1R22J, 73L1R24J, 73L1R27J, 73L1R30J, 73L1R33J, 73L1R36J, 73L1R39J, 73L1R43J.
Buy TT Electronics/IRC CHP1-100-R250-F-7 with us, save your time and money.