| Manufacturer Part Number | CM1-R-24V |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electric Works |
| Product Category | Automotive Relays |
| Available Quantity | 110560 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CM RELAY 1 FORM C 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CM1-R-24V.pdf |
| Part Number | CM1-R-24V |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Current | 75.0mA |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 15A |
| Switching Voltage | 28VDC - Nom |
| Turn On Voltage (Max) | 14 VDC |
| Turn Off Voltage (Min) | 2.4 VDC |
| Operate Time | 10ms |
| Release Time | 10ms |
| Features | Resistor, Sealed - Fully |
| Mounting Type | Socketable |
| Termination Style | Plug In |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CM1-R-24V |
QY Components have the best price for CM1-R-24V, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CM1-R-24V, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CM1-R-24V, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Panasonic Electric Works all series Automotive Relays components. You can also buy other parts of Panasonic Electric Works and Automotive Relays from us. Such as ECE-A1VN101U, ECE-A1EN221U, ECA-1CM222, EEU-EE2E220, EEU-FC1J221, EEU-FS1H221L, EEU-FS0J182L, EEU-ED2G100, EEU-FR1C152, EEU-FR1E821 2-1904058-7, AEP18012, G8N-1H-DC12, 7-1414967-8, 1-1393277-4, ACTP112, JJM1-12V, ACVN51212, G8NW-2L-DC12, ACJ2112.
Buy Panasonic Electric Works CM1-R-24V with us, save your time and money.