| Manufacturer Part Number | CB187F-150 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Available Quantity | 183560 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CIR BRKR 150A 48VDC PUSH-RESET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB187F-150.pdf |
| Part Number | CB187F-150 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | Thermal |
| Current Rating | 150A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 48V |
| Number of Poles | 1 |
| Actuator Type | Push to Reset |
| Illumination | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB187F-150 |
QY Components have the best price for CB187F-150, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB187F-150, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB187F-150, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Circuit Breakers components. You can also buy other parts of Eaton and Circuit Breakers from us. Such as KTK-R-6/10, LPJ-20SP, LPJ-25SP, JJS-60, JJN-45L, HVJ-4, FNQ-15/100, FNQ-3/16, FNQ-R-7, FNQ-1-1/8 2907490, 2907564, 2907568, W67-X2Q110-15, 4230-T110-K0CU-15A, 4230-T110-K0CU-30A, 4230-T110-K0CU-20A, 4230-T110-K0CU-63A, 1C05UM, 1E3UM.
Buy Eaton CB187F-150 with us, save your time and money.